Friday 26 October 2012

RPH OBJEKTIVISME


Rancangan  Pengajaran  Harian  Objektivisme (1)
Tarikh/Hari: 18.4.2012/ Rabu                                               Masa          : 1120 - 1220
Kelas         :  Tahun 6                                                           Bil. Pelajar : 10 orang
M/Pel        : Bahasa Malaysia
Tajuk        : Warisan Alam
Unit 1       : Menerokai Rahsia Alam
Objektif   : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat:
1.    memperolehi penjelasan tentang sesuatu barang dan perkhidmatan yang
diperlukan.
2.    berbincang untuk mendapatkan persetujuan semasa berurusan.
3.    memujuk dengan menggunakan ayat dan intonasi yang sesuai.
4.    berbincang untuk menetapkan perjanjian dalam sesuatu urusan.
Pengetahuan  Sedia  Ada : Murid pernah menonton orang berurusan atau berhubungan
                                            menggunakan telefon.
Konsep : Mendapatkan maklumat tentang perkhemahan melalui iklan.
Bahan : petikan puisi, iklan, dialog dan aktiviti dalam buku teks,
Nilai : bekerjasama, tolong-menolong
Kemahiran : 1.6 Aras 1(i) – Mendapatkan  penjelasan tentang sesuatu barang dan perkhimatan
                                           yang diperlukan.
1.6  Aras 1(ii) - Berbincang untuk mendapatkan persetujuan semasa berurusan.
1.6  Aras 2(i) - Memujuk dengan menggunakan ayat dan intonasi yang sesuai untuk
 menyakinkan sesuatu pihak semasa   
                      berurusan.
                  1.6 Aras 3(i) - Berbincang untuk menetapkan perjanjian dalam sesuatu urusan. 
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
(5 minit)

Petikan Puisi ‘Perbilangan Alam’
(Rujuk Cetakan Lampiran 1)
Guru memperdengarkan puisi.
Guru mengaitkan puisi dengan pelajaran.
Murid mendengar puisi yang diperdengarkan oleh guru.
Buku Teks BM -Petikan puisi ‘Perbilangan Alam’
Perkembangan
(50 minit)







Menerokai Rahsia Alam (3  agensi iklan Perkhemahan) dan Satu Situasi Rujuk (Lampiran  2)




Dialog
(Rujuk Lampiran 3)


Aktiviti Latihan No.4 (Rujuk Buku Teks halaman 60)
                         
Guru membuat demontrasi cara berurusan dengan pihak pengiklanan bagi mendapatkan penjelasan tentang pakej atau aktiviti perkhemahan berdasarkan agensi yang dipilih.
Guru memanggil dua orang murid untuk melakonkan cara berurusan bagi mendapatkan penjelasan berdasarkan dialog yang diberikan.
Guru meminta tiga orang murid untuk melakonkan dialog yang diberi.


Guru meminta murid membuat latihan yang diberikan.
Guru membimbing murid membuat latihan.
Murid memerhatikan guru membuat demonstrasi cara berurusan dengan pihak iklan.


Dua orang murid tersebut melakonkan dialog yang diberikan.


Tiga orang murid melakonkan watak dalam dialog yang diberikan.
Murid membuat latihan yang diberikan.
Buku Tek - Petikan Iklan Perkhemahan
(3 agensi iklan) dan satu situasi





Buku Teks - Petikan Dialog









Buku Latihan Murid
Penutup
(5 minit)

Rumusan isi pelajaran dan penerapan nilai murni.







-bekerjasama
-tolong-menolong
Guru mengemukakan beberapa soalan:
-Berapakah jumlah iklan tadi?
-Sebelum pergi berkhemah apakah yang perlu kita lakukan?
-Kenapakah Cikgu Liza mengenakan cagaran sebelum meminjamkan khemah?

Guru menerapkan nilai murni:
Jawapan murid:                         

- 3
-membuat tempahan peralatan khemah, ketahui lokasi perkhemahan.
-sebagai ganti rugi kepada kerosakan khemah yang dipinjam.
-bekerjasama
-tolong-menolong
Nilai Murni

Refleksi : Pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar. Tujuh daripada sepuluh orang
 murid dapat menjawab 4 soalan dengan betul.


Rancangan  Pengajaran  Harian  Objektivisme (2)
Tarikh/Hari: 19.4.2012/Khamis                                     Masa :  0730 -0830
Kelas         :  Tahun 6                                                   Bil. Pelajar : 10 orang
M/Pel        : Bahasa Malaysia
Tajuk        : Warisan Alam
Unit 2       :  Alam Penuh Misteri
Objektif   : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat:
1.    menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.
2.    membaca teks yang pelbagai laras bahasa dengan lancar, sebutan dan
 intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.
3.    membezakan isi penting dengan isi sampingan untuk membuat ringkasan.
4.    membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.
5.    menganalisis maklumat yang terdapat dalam teks untuk mendapatkan
kewajaran ramalan.                 
Pengetahuan  Sedia  Ada : Murid pernah melihat atau menonton aktiviti perkhemahan.
Konsep : Aktiviti perkhemahan adalah berkaitan dengan kegiatan mencintai alam sekitar.
Bahan :  gambar khemah, Buku Teks BM Thn.6,  lembaran latihan
Nilai : bekerjasama, cintai alam sekitar, tolong-menolong
Kemahiran : 5.2 Aras 1(ii) Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.
5.2  Aras 3(i) – Membaca teks pelbagai laras bahasa dengan lancar, sebutan dan
intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.
                     10.3 Aras 1(i) –Membezakan isi penting dan isi sampingan untuk membuat
                                            ringkasan.
                     6.6 Aras 3(i) –Menganalisis maklumat yang terdapat dalam teks untuk mendapatkan
                                            kewajaran ramalan.
                     8.2 Aras 1(i) –Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
(5 minit)

Gambar khemah
(Rujuk Lampiran 1)
Guru menunjukkan gambar khemah kepada murid.
Guru menanyakan apakah gambar yang ditayangkan tersebut.
Guru mengaitkan jawapan murid  dengan pelajaran.
Murid melihat gambar yang ditunjukkan.
Jawapan murid: khemah.


Gambar khemah
Perkembangan
(50 minit)







Petikan  Catatan
(Rujuk Lampiran Cetakan 1)
1.a)-berkhemah
     -memasang khemah
     -mengangkut kayu api
     -mengangkut air
     -memasak
      -menghidangkan 
        Makanan.
1.b)untuk mendapatkan   
     cahaya matahari

Gambar Perkhemahan   (Rujuk Lampiran Cetakan 2)           Ayat Lengkap:
1.Murid-murid sedang berkhemah di dalam hutan.
2.Tiga orang murid sedang mendirikan khemah.
3.Dua orang murid lelaki sedang mengangkat kayu api.
4.Jamaliah dan Rhiduan sedang menyediakan hidangan di atas para.
5.Ayu dan Laga sedang memasak manakala Bong dan Vivian sedang mengangkut air dari sebatang anak sungai.


Hasil Hutan Sumber Pendapatan
(Rujuk Lampiran Cetakan 3)




Perkara yang terdapat dalam lukisan Faiz (Rujuk Lampiran 4)
Aktiviti 1. Senaraikan kata adjektif:
Warna:              merah, hijau,putih
Ukuran:               besar, tinggi
Bentuk:               bengkok, lurus,                        
Jarak:                 dekat, rapat
Pancaindera:                  1.Sentuh:            licin, kesat          
2.Pandang:       cantik, redup, indah, gembira.
Lembaran Latihan Aktiviti 2          (Rujuk Lampiran 5)


                         
Guru meminta murid mengambil dan membuka Buku Teks BM muka surat 61 dan 62.
Guru membacakan petikan catatan itu terlebih dahulu lalu meminta murid mengkutinya.
Guru mengemukakan soalan Aktiviti 1.a dan 1.b secara lisan.








Guru meminta murid membuat latihan membina lima ayat yang lengkap berdasarkan gambar yang diberikan.
Guru membimbing murid membuat latihan.

















Guru menyenaraikan nilai-nilai yang boleh didapati daripada catatan sambil menerapkannya dan meminta murid menyalinnya.
Guru meminta murid membuka halaman 63.
Guru membacakan teks tersebut.
Guru meminta murid mengecam isi penting dan isi sampingan yang terdapat di dalam petikan setelah memberikan satu contoh.


Guru meminta murid membuka halaman 64 lalu meminta murid membaca petikan itu.     
Guru menjelaskan tentang kata adjektif yang terdapat di dalam petikan lalu meminta murid menyenaraikan kata-kata adjektif lain yang terdapat di dalam petikan.   


Guru mengedarkan lembaran latihan Aktiviti 2 berkenaan keadaan di dasar laut.
Guru meminta murid menulis gambaran suasana di dasar laut.                        
Guru membimbing murid dari meja ke meja.
Murid membaca teks  catatan mengikuti guru.
Murid menjawap.
Murid membina lima ayat sambil dibantu oleh guru.


















Murid menyalin nilai murni.


Murid mendengar guru membaca.
Murid menyatakan isi penting dan isi sampingan di dalam petikan.



Murid membaca petikan yang disuruh oleh guru.





Murid menyenaraikan kata-kata adjektif yang terdapat dalam petikan.





























Murid menjawab soalan yang diberikan.



Cetakan Catatan dari Buku Teks BM Thn.6






















Cetakan Catatan dari Buku BM Thn.6



































Cetakan Petikan dari Buku Teks BM Thn.6


Cetakan Petikan dari Buku Teks BM Thn.6





Lembaran Latihan Aktiviti 2
Penutup
(5 minit)
Nanyian Lagu ‘Pengakap Muda’ (Rujuk Lampiran 6)
Guru meminta murid berdiri dan menyanyikan lagu ‘Pengakap Muda’.
Murid berdiri dan menyanyikan lagu.
Seni kata lagu ‘Pengakap Muda’
Refleksi : Pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar. Tujuh daripada sepuluh orang
murid dapat menjawab sekurang-kurangnya 4/5 soalan  yang diberi dengan betul.

Rancangan  Pengajaran  Harian  Objektivisme (3)
Tarikh/Hari: 20.4.2012/Jumaat                                      Masa          :  0730 -0830
Kelas         :  Tahun 6                                                    Bil. Pelajar : 10 orang
M/Pel        : Bahasa Malaysia
Tajuk        : Warisan Alam
Unit 3       :  Mensyukuri Nikmat Alam
Objektif   : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat:
1.    membaca teks yang pelbagai laras bahasa dengan lancar, sebutan dan
 intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.
2.    menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.
3.    mengulas gaya bahasa sesebuah karya sastera.
4.    membezakan isi penting dan isi sampingan.
5.    membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.
6.    menulis karangan yang lengkap menepati cirri-ciri wacana yang baik.
Pengetahuan  Sedia  Ada : Murid pernah melihat dan mengikuti pertandingan bersajak.
Konsep : Aktiviti bersajak merupakan satu wahana pernyataan mensyukuri nikmat alam.
Bahan :  Cetakan sajak, peta minda, kerangka karangan dan gambar bersiri dari buku teks,
               lembaran latihan
Nilai : kesyukuran, cintai alam sekitar,
Kemahiran : 5.2 Aras 3(i) Membaca teks pelbagai laras bahasa dengan lancar, sebutan dan
 intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.
5.2  Aras 1(ii) Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.
11.3Aras 3(i) Mengulas gaya bahasa sesebuah karya sastera.
                     10.3 Aras 1(i) Membezakan isi penting dan isi sampingan untuk membuat ringkasan.
                      8.2 Aras 1(i) Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.
                      8.6 Aras 3(i) Menulis karangan yang lengkap menepati cirri-ciri wacana yang baik.
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
(5 minit)

Lagu  ‘Pesanan Guru’
Guru mendendangkan lagu.
Guru mengajak murid menyanyi sama.
Guru mengaitkan jawapan murid  dengan pelajaran.
Murid mendengar guru menyanyi.
Murid menyanyi bersama-sama guru.
Seni kata lagu
Perkembangan
(50 minit)







Petikan  Sajak
(Rujuk Lampiran Cetakan 3.2)




Soalan Aktiviti:
1(a), 1(b), 2, 3 dan 4. (Rujuk Lampiran 3.2)










‘Pelbagai Manfaat Bunga’ (Rujuk Lampiran 3.3)



Jadual isi penting dan isi sampingan. (Rujuk Lampiran 3.4)



Surat Kiriman Tak Rasmi (Rujuk Lampiran 3.5)





                         
Guru meminta murid membaca petikan sajak secara kelas.
Guru menunjukkan cara mendeklamasikan sajak itu lalu meminta murid mengikutinya.
Guru memanggil beberapa orang murid untuk membaca teks dengan intonasi, sebutan dan gaya yang sesuai.

Guru menyoal murid tentang pelbagai perkara di dalam petikan sajak.









Guru membimbing murid membuat latihan.
Guru minta murid membuka halaman 66.
Guru minta enam orang murid membaca petikan enam catatan dalam peta minda.
Guru minta murid menyebut jenis-jenis bunga yang terdapat dalam peta minda.
Guru menjelaskan satu contoh menulis isi penting dan isi sampingan berdasarkan jadual dalam buku teks.
Guru minta murid menulis karangan ‘Kepentingan Bunga’ berdasarkan peta minda menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk.
Guru mengedarkan cetakan kerangka karangan dan gambar aktiviti perkhemahan bersiri dan menjelaskannya.
Guru menunjukkan contoh cara atau format menulis surat tak rasmi di papan tulis.

Guru minta murid menulis surat kiriman tak rasmi itu.
Murid membaca petikan sajak yang diberikan.
Murid mendeklamasikan sajak mengikuti guru.

Tiga orang murid mendeklamasikan sajak dengan intonasi, sebutan dan gaya yang sesuai.
Jawapan murid secara lisan:
1(a) sikap bersyukur terhadap nikmat alam.
1(b) kerana sarat dengan hasil bumi
2. meningkatkan =meninggikan, menimbulkan =membangkitkan, membiakkan =mengeluarkan, menguburkan =menghapuskan atau melenyapkan,    menghargai =menghormati atau memuliakan.
Murid membuka halaman 66.
Enam orang murid membaca peta minda yang diberikan.
Murid menyebut jenis-jenis bunga di dalam peta minda.
Murid menulis isi penting dan isi sampingan dalam lembaran kerja.

Murid menulis karangan berdasarkan peta minda.

Murid memerhati dan mendengar penjelasan guru.

Murid memerhatikan cara atau format menulis surat kiriman tak rasmi yang diterangkan oleh guru.
Murid menulis surat tak rasmi di dalam buku latihan masing-masing mengikut cara atau format yang ditunjukkan oleh guru.
Cetakan Catatan dari Buku Teks BM Thn.6










Cetakan Sajak Nikmat Alam dan soalan aktiviti dari Buku BM Thn.6






























Cetakan Peta Minda dari Buku Teks BM Thn.6, lembaran kerja, Buku Latihan/Tulis.
Cetakan Kerangka karangan dan gambar bersiri dari Buku Teks BM Thn.6, Buku Latihan/Tulis
Penutup
(5 minit)

Penerapan Nilai Murni: Kesyukuran, cintai alam sekitar, cintai tanah air
Guru menerapkan nilai-nilai murni yang telah dipelajari.
Murid mendengar nasihat guru.
Nilai-nilai Murni: Kesyukuran, cintai alam sekitar, cintai tanah air.
Refleksi : Pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar. Tujuh daripada sepuluh orang
murid dapat menjawab sekurang-kurangnya 4/5 soalan  yang diberi dengan betul.
Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme (1)
M/p : Bahasa Malaysia
Kelas : Tahun 6 Bestari
Tarikh : 16.4.2012
Hari     : Isnin
Masa : 0830-0900 (30 minit)
Bil. Murid : 20 orang
Tema : WARISAN ALAM
Tajuk: Menerokai Rahsia Alam
Bid. Pel : A. Mendapatkan Penjelasan
Obj. Pembelajaran : 1.6 Aras 1(i) –Mendapatkan penjelasan tentang sesuatu barang
                                                         dan perkhimatan yang diperlukan.
H. P : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat :
          A. Mendengar dan Bertutur:
-menghubungi agensi perkhemahan yang dipilih bagi mendapatkan penjelasan tentang
sesuatu barang atau perkhidmatan yang diperlukan.
-berbincang untuk menetapkan perjanjian dalam sesuatu urusan.
         B. Membaca
-meneliti perkara yang perlu untuk diungkapkan semasa berurusan.
-melakonkan situasi berurusan dengan agensi yang dipilih.
           C. Menulis
-menulis dialog dengan menggunakan frasa yang disediakan dengan selengkapnya.
Konsep : Kemahiran berhubung dengan pihak lain.
Bahan, peralatan dan bahan sumber :  lembaran iklan dan situasi, lembaran dialog
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah berhubung dengan menggunakan telefon bimbit
                                           dengan seseorang.
Fasa
Isi kandungan
Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran
Nota


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Permulaan
(mencungkil idea)
 5 minit
Lagu: Ibu Engkaulah Ratu Hatiku
Ibu, ibu. Engkaulah ratu hatiku
Bila ku berduka, engka hiburkan selalu.
Ibu, ibu engkaulah ratu hatiku.
Guru menyanyikan lagu lalu meminta murid menyatakan apakah lagu yang dinyanyikan oleh guru tersebut.
Guru mengaitkannya pelajaran.
Murid mendengar nyanyian guru dan menjawap lagu iklan dalam TV.
Lagu Iklan: Ibu Engkau Ratu Hatiku
Menstruktur semula
    10 Minit
Tiga buah iklan agensi perkhemahan:

Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan lalu meminta murid meneliti iklan serta memilih agensi yang akan dihubungi dan meminta murid berbincang tentang perkara yang perlu seperti pilih siapakah yang akan membuat simulasi berkenaan dan membuat ayat yang akan digunakan nanti.
Guru menyuruh muird secara berpasangan membuat simulasi mendapatkan penjelasan tentang sesuatu barangan dan perkhitmatan dari agensi yang dipilih.
Murid membaca dan meneliti iklan yang diedarkan lalu menyatakan agensi yang telah dipilih untuk dihubungi.
Murid berbincang sesama mereka untuk melaksanakan aktiviti simulasi berhubung dengan pihak agensi untuk mendapatkan maklumat tentang barang dan perkhidmatan yang disediakan yang diperlukan.
Satu pasangan daripada setiap kumpulan membuat simulasi.
Cetakan Iklan dari Buku Teks












Aplikasi Idea
      10  minit

Aktiviti 2.
Kamu telah menghubungi seorang pengusaha bas sekolah bagi mendapatkan penjelasan tentang perhkidmatan bas ke tempat perkhemahan.Tuliskan dialog kamu selengkapnya menggunakan frasa di bawah dalam dialog kamu.(  tambang, …)
Guru menyuruh muird secara berpasangan membuat simulasi mendapatkan penjelasan tentang sesuatu barangan dan perkhitmatan dari agensi yang dipilih.
Guru edar lembaran aktiviti dialog lalu meminta murid menulis karangan jenis dialog.
Satu pasangan daripada setiap kumpulan membuat simulasi berkenaan.



Murid secara individu menulis karangan jenis dialog yang diminta.
Cetakan dari buku teks
Refleksi/Penutup
5 minit
Menyanyi lagu: Ibu Engkau Ratu Hatiku
Nilai murni:
-bekerjasama
-tolong-menolong
Guru minta murid menyanyi lagu.
Guru menerapkan nilai murni.

Murid menyanyi lagu.

Nilai Murni:
-bekerjasama
-tolong-menolong

No comments:

Post a Comment